Na instrukcję składają się trzy książeczki w formacie A4 liczące kolejno: 84, 44 i 68 stron. Na każdej z okładek został powielony obrazek znany już z pudełka, wraz z logo oraz numerem zestawu.
Mimo że szczerze nie lubię podziału na parę książeczek, to w przypadku Haunted House podział ten wykonano w miarę sensownie. Pierwsza książeczka to plany budowy ludzików, mnóstwa akcesoriów oraz parteru, wykorzystujemy do tego klocki z woreczków numer 1 i 2. W drugiej książeczce znajdziemy plany budowy piętra z elementów pochodzących z woreczków numer 3, ostatnia książeczka to strych (woreczki numer 4) oraz wykończenie dachu i brama (woreczki numer 5). Od razu warto zaznaczyć, że składając zestaw w parę osób nie możemy podzielić się, tak by każda osoba budowała inną kondygnację. Powód jest prosty: podłoga jednego poziomu jest jednocześnie sufitem poziomu niższego.
Budowę zaczynamy od samych ludzików, ich składanie zaprezentowano na jednej stronie, dodatkowo znalazły się tu informacje o elementach fosforyzujących i link do informacji o rozdzielaczu klocków.
Sama budowa przebiega bardzo przyjemnie, plany są przejrzyste i dobrze skonstruowane. Pomaga „wielka nowość”, czyli wyraźne oznaczenie klocków w kolorze czarnym jasną obwódką, dzięki czemu nie ma możliwości pomylenia ich z odcieniami szarości. Podczas składania jedynym powtarzalnym elementem są okienka, jednak praktycznie każde różni się jakimś szczegółem, czy to okiennicą, deską, czy choćby naklejką na szybie.
Na końcu drugiej książeczki znalazło się miejsce na dwie bardzo klimatyczne grafiki, pierwsza prezentuje wszystkie regularne zestawy serii wraz z potworami, druga to ciekawe zestawienie antagonistów.
Trzecia instrukcja to zakończenie całej budowy oraz niezbędny indeks elementów.